Cinci observații din victoria (norocoasă?) a lui Bayern Munchen cu 2-0 în fața FC Barcelona în Liga Campionilor

Julian Nagelsmann își canaliază interiorul Real Madrid

Ce jaf. Și nu, nu vorbesc aici despre Arjen Robben sau Franck Ribéry. FC Barcelona a venit la Allianz Arena și și-a marcat autoritatea asupra jocului.În prima repriză, l-a ținut de gât pe Bayern Munchen. A fost total unilateral. Robert Lewandowski a fost alimentat cu oportunități pe platoul de filmare.

Scor final? 2-0 pentru bavarez.

Acest rezultat are o energie uriașă de la Real Madrid, să fiu sincer. Îți amintești de toate acele momente când Bayern a jucat împotriva Realului lui Zidane în afara terenului, doar pentru a se găsi pe partea greșită a scorului? Asta s-a întâmplat aici în seara asta. Bayern Munchen a fost învins astăzi, dar echipa a rezistat. Ținând scorul aproape, avea să fie întotdeauna jocul oricui. Și apoi, în repriza secundă, bavarezii au sărit – dintr-un corner nu mai puțin! Joc de alergare? Ce este asta? Nu contează deloc.

Fotbalul este un joc atât de amuzant. Poți domina 90% dintr-un meci, dar îl pierzi pe tot în doar patru minute. Așa s-a întâmplat astăzi cu Barca. Trebuie să le usture, dar este absolut uimitor să fii în sfârșit la sfârșitul unuia dintre aceste rezultate.

Apărarea eroică salvează ziua

Apărarea a fost eroică.
Fotografie de Jose Hernandez/Agenția Anadolu prin Getty Images

Acest meci a fost un meci de box și Bayern a fost de partea primitoare. Barca a aruncat toata noaptea cu uppercuts si fanuri. Bayern a trebuit să rămână. Săpa. Strânge din dinți și înfruntă furtuna. Toți așteaptă o singură oportunitate – lovitura de grație.

Acest tip de rezultat nu se întâmplă fără o apărare eroică. Aceasta nu este o hiperbolă, apărătorii au fost astăzi eroi. Alphonso Davies a avut probabil cea mai bună performanță individuală de-a lungul jocului, câștigând aproape toate duelurile sale majore chiar și după ce Xavi a schimbat flancurile cu Raphinha și Dembele. A terorizat acest flanc drept al Barcei și a fost o ieșire esențială pentru echipă în prima repriză, când toate celelalte căi păreau închise.

Lucas Hernandez tocmai stătea în cale. Maltratarea lui Robert Lewandowski la sfârşitul reprizei secunde rezumă bine jocul său: francezul a fost imperios, un zid în mişcare care părea să fie la locul potrivit la momentul potrivit toată noaptea.

Dayot Upamecano nu a primit lumina reflectoarelor de la Hollywood de la colegii săi, dar l-a scutit pe Manuel Neuer de mai multe roșe, recuperând mingea din câteva pase neglijente. Și în cele din urmă, Noussair Mazraoui a fost nevoit să răcească după accidentarea bruscă a lui Benjamin Pavard și și-a dovedit valoarea cu o performanță clinică defensivă care, cu siguranță, îi va câștiga mai multe minute în XI-ul de start.

Una peste alta, ovație în picioare pentru acești patru bărbați. Ei au făcut posibil acest rezultat.

Leon Goretzka se dovedește

În prima repriză, Barca a ținut Bayern în lesă. Fizicul lor i-a învins pe bavarez. Judecând după expresia îngrijorată a lui Nagelsmann de pe margine, când Joshua Kimmich și Marcel Sabitzer s-au străduit să avanseze mingea, el nu a anticipat acest lucru.

Înlocuirea lui Leon Goretzka la pauză a schimbat totul. Apariția lui a însemnat că Bayern avea acum un bun purtător de minge la mijlocul terenului, precum și un jucător care ar putea câștiga acele mingi secundare plictisitoare care s-au rătăcit în prima repriză. Înălțimea și fizicul lui Goretzka i-au ajutat și pe bavarezi să impună un fel de autoritate asupra unui joc care a alunecat până în acest punct. Sosirea lui a egalat terenul de joc în ceea ce fusese în mare parte o afacere unilaterală la mijlocul terenului.

Au avut dreptate cei care urăsc în privința lui Robert Lewandowski?

Un alt meci mare de Liga Campionilor, o altă performanță slabă a lui Robert Lewandowski. Fostul jucător de la Bayern nu a fost lipsit de șanse, dar nu a părut să găsească plasa o dată. Aveai impresia că Barca era disperată după ceva… acea incursiune care să deschidă porțile. Lewandowski a fost instrumentul lor pentru a face exact asta și a eșuat.

Poate că nu este făcut pentru acest tip de joc?

Implicații pentru viitor

Acest meci îl va costa pe Bayern Munchen. Performanța din prima repriză a fost slabă. Unii jucători, precum Thomas Muller și Sadio Mane, au avut ieșiri foarte slabe. Atât Benjamin Pavard, cât și Lucas Hernandez sunt accidentați și s-ar putea uita la perioade lungi pe margine. Dayot Upamecano a primit o lovitură la genunchi și a ieșit șchiopătând din stadion.

Treaba lui Julian Nagelsmann devine din ce în ce mai complicată cu fiecare minut.

Există probleme serioase în atac. Depășirea nu este la egalitate. Distribuția lui Manuel Neuer pare să se înrăutățească pe măsură ce jocul continuă. Iar blocarea mijlocului terenului nu este mai ușor de înțeles după prestația lui Goretzka din această seară. Este nevoie de performanță și rapid.

Pentru Barca, va fi o experiență de învățare. Poți fi sigur că, atunci când Xavi se va alinia împotriva lui Bayern pe Camp Nou, echipa sa cu aspect nou va fi și mai bună și gata să răzbune această înfrângere (oarecum nefericită).

Ei probabil vor provoca Bayern pentru primul loc în această grupă. Inter, din păcate, se află la kilometri distanță de ambele FCB, iar Pilsen nici măcar nu face același sport. Trebuie să acordați credit modului în care Barca s-a reconstruit. Anul trecut, Bayern a jucat două meciuri leneșe în care victoriile cu 3-0 au fost, în esență, o gândire ulterioară. Acum, Barca tocmai s-a confruntat cu această echipă în fața unei mulțimi pline de la Allianz Arena.

Cu siguranță vor face un joc din asta pe Camp Nou.

Vă interesează mai multe discuții despre jocuri? Consultați podcastul nostru post-joc! Ascultă mai jos sau pe acest link.