Liga Campionilor a lui Arsenal speră că totul, cu excepția SCHIPTĂ, după o înfrângere tristă cu 2-0 la Newcastle

Când primul gol crucial a venit la începutul reprizei secunde, Mikel Arteta s-a întors pur și simplu și s-a retras în pinza sa. Munca unui sezon a dispărut pe canal și nu era nimeni de vină decât pe el și echipa sa.

Joia trecută, totul a fost aparent vina arbitrului, deoarece Arsenal l-a ratat la Tottenham. Nu de data asta. Nu, de data asta a fost vorba despre cei în galben.

Cu un sezon pe linie aici și un loc în Liga Campionilor la bătaie, Arsenal a fost deloc lipsit de gust. Dacă Tottenham face ceea ce ne așteptăm și evită înfrângerea la Norwich duminică, ei sunt cei care vor termina pe locul al patrulea, iar Arsenal va privi înapoi la acea noapte și se va întreba cum ar fi putut să joace atât de rău.

Mikel Arteta pare abătut după pierderea devastatoare a echipei sale în Premier League, luni seară, în fața Newcastle.

Gunners au făcut o afișare disperată de dezamăgire, în timp ce speranțele lor de a ajunge în top-patru au primit o lovitură fatală

Arsenal a fost al doilea cel mai bun în toate meciurile, Newcastle a profitat de această ocazie în ultimul lor meci acasă al sezonului

Newcastle a fost cel mai bun pe lățime din Bigg Market. Primul lor gol a fost cel care a ucis pe Arsenal și a ieșit din cizma fundașului vizitator Ben White, după ce adversarii lor au scuipat posesia cu o aruncare de fault. Da într-adevăr.

Dar ar fi putut fi mai multe goluri decât cel marcat de Bruno Guimaraes din moarte. Echipa lui Eddie Howe a fost mult prea bună, mult prea nerăbdătoare și mult prea curajoasă pentru o echipă de la Arsenal care părea fără suflare, curaj și fără idei. A fost un sezon de progresie sub Arteta, dar a fost o performanță din vremurile proaste și ce timp să-l produc.

Înfrângerea de săptămâna trecută la Tottenham a fost un anestezic pentru Arsenal și au început aici părând că încă se luptă să-și scuture sistemul.

Newcastle – jucând liber acum că retrogradarea a dispărut de mult din vocabularul lor – părea a fi echipa cu totul pentru care să joace.

Arsenal a rămas fără Rob Holding după ce a fost eliminat la Spurs, iar Arteta l-a retrogradat pe celălalt răufăcător al piesei, Cedric Soares, pe bancă.

Erau totuși o echipă puternică a Arsenalului. Pur și simplu nu a reușit să aibă un început bun, iar Newcastle a fost deasupra lor pentru lungi perioade la început. În centrul ei a fost trio-ul de mijloc Sean Longstaff, Joelinton și Guimaraes. Au construit o platformă de pe care echipa lui Howe ar putea ataca, iar Arsenal părea destul de inconfortabil, chiar nervos, sub un control intens.

Portarul Aaron Ramsdale, de obicei nu lipsit de convingere, a fost primul care a greșit, deoarece o degajare a fost executată de Miguel Almiron în minutul opt. Apoi Guimaraes a executat o lovitură liberă periculoasă după ce White l-a concediat stângaci și inutil pe Callum Wilson.

Pentru o vreme, Arsenal a cerut pur și simplu presiune. Joelinton s-a grăbit să-l deposedeze pe Takehiro Tomiyasu în minutul 18 și a dus la o pasă pe cealaltă parte a terenului, care la văzut în cele din urmă pe Longstaff trăgând o paradă scăzută de la Ramsdale la stâlpul său apropiat. Apoi, când glonțul a fost reciclat, Joelinton însuși a putut să tragă și a fost încărcat.

Pe banda, Arteta părea îngrijorată și pe bună dreptate. Echipa lui trebuia pur și simplu să încetinească ritmul meciului pentru a se stabili corect.

De-a lungul timpului, Arsenal a găsit un ritm mai bun. La jumătatea reprizei, Bukayo Saka a făcut un frumos unu-doi pentru a-și vedea șutul blocat de Dan Burn. Apoi, aproape imediat, Saka a fost hrănit de Martin Odegaard, tăiat înăuntru și a șutat într-un șut mic pe care Martin Dubravka a reușit să-l salveze.

A fost mai bine și mai constructiv de la Arsenal, dar nu a durat și prima repriză s-a jucat pe fondul presiunii suplimentare la Newcastle. Gazdele au forțat opt ​​cornere înainte de pauză și amenințarea din partea lor la adresa apărării Arsenal a fost clară.

Dar cel mai apropiat Newcastle a ajuns la pământ când Allan Saint-Maximin a intrat în posesie pe banda stângă, a tăiat în interiorul lui Tomiyasu și a tras cu piciorul drept la dreapta lui Ramsdale. Portarul a făcut suficient de bine pentru a întoarce efortul în jurul stâlpului.

Arsenal avea nevoie de pauză pentru a încerca să găsească o modalitate de a schimba jocul, dar răspunsurile nu se găseau în schimbări tactice inteligente, ci în fundamente. Mai multe curse, mai multă energie, mai multă convingere.

Adevărul era că totul părea fără speranță dincolo de ei. Newcastle l-a pierdut pe fundașul Fabian Schar din cauza unei comoții la începutul reprizei secunde, dar asta nu le-a oprit fluxul și, după o perioadă de presiune, au marcat în minutul 56.

Că Arsenal a pierdut posesia la o lovitură greșită nu va fi o surpriză pentru mulți care au asistat la performanță. Nuno Tavares a fost vinovat. Apoi, când jocul a trecut pe stânga, Joelinton a coborât pe aripa pentru a arunca o centrare, atât de periculoasă, Albul nu a putut decât să o răsucească în propria plasă în timp ce încerca să împiedice mingea să ajungă la Wilson. Nu a fost vina fundașului. Aceste lucruri se întâmplă atunci când ești sub presiune.

Newcastle era jubilat. A fost un sezon care s-a încheiat în speranțe pentru echipa Howe și jucătorul sezonului, atacantul devenit mijlocaș Joelinton, a fost din nou cel mai bun jucător al lor aici.

Arsenal avea acum puțin peste jumătate de oră pentru a-și salva sezonul. Probabil că o singură lentilă nu ar fi suficientă. Aveau nevoie de două. În acest sens, Arteta l-a trimis pe Alexandre Lacazette să se alăture altui atacant, Gabriel Martinelli, care a fost introdus cu câteva minute înainte de gol.

O vreme fluxul a continuat spre poarta Arsenal. Wilson a zburat deoarece Joelinton era și el aproape. Apoi, Ramsdale a venit după un colț și a lăsat-o. E suficient să spunem că lucrurile nu s-au îmbunătățit.

Cu 15 minute rămase, Arsenal nu a reușit să creeze o șansă și până atunci Newcastle ratase o alta, Wilson întrerupând un șut devreme dintr-o șansă de la Longstaff. Ar fi trebuit să marcheze.

La cinci minute de la final a sosit altul. Longstaff l-a jucat pe Wilson cu un chip drăguț și când Ramsdale a salvat, Guimaraes a condus mingea liberă.

Derulați în jos pentru a vedea cum a mers totul cu alergătorul animat de la Sportsmail.